» چگونه نوجوان شادی داشته باشیم؟

چگونه نوجوان شادی داشته باشیم؟

شما می‌توانید با تحسین و تشویق، قوانین و حد و مرزهای مشخص، سبک زندگی سالم خانوادگی، روابط گرم‌تر با خانواده و شادی فرزندتان را افزایش دهید. در ادامه مرکز مشاوره یاسان برای هر کدام از این موارد راهکارهایی ارائه می دهد:

 • تحسین، تشویق و توجه . وقتی فرزندتان به گونه‌ای رفتار می‌کند که مستلزم تشویق شما است، و کارهایی مثل کمک به شما در انجام کارهای خانه، انجام تکالیفش و غیره را انجام می‌دهد، تحسینش کنید. به عنوان مثال به او بگویید:” واقعا ممنونم که لباس‌های کثیفت رو توی سبد لباسشویی می‌گذاری.”
 • به کودک خود توجه کنید . برای مثال، به تماشای مسابقه‌‌ی ورزش او بروید (گاهی بروید تا ورزش کردنش را ببینید)، برایش پیامک محبت‌آمیز ارسال کنید، یا حتی یک لبخند ساده بزنید و او را در آغوش بگیرید.
 • فرزندتان را تشویق کنید . کارهای جدید را امتحان کند. مثلا، اگر او علاقه‌مند به شروع یک ورزش جدید است، روز ثبت نام در باشگاه محلی را به او پیشنهاد دهید.
 • برای نقاط قوت فرزند خود ارزش قائل شوید و فرزندتان را به خاطر شخصیتی که دارد تحسین کنید. برای مثال به او بگویید:” تو در گروه، خیلی خوب از بچه‌های کوچیک‌تر از خودت مراقبت می‌کنی.” این به کودک شما کمک می‌کند احساس خوبی نسبت به خود داشته و خودش را با دیگران مقایسه نکند.
 • بگذارید فرزندتان بداند که وقتی در سخت‌ترین شرایط تلاش می‌کند شما به او افتخار می‌کنید. مثلا بگویید:” من واقعا به تو افتخار می‌کنم که با وجود خستگی، همه‌ی مسیر مسابقه‌ رو دوییدی.”

قوانین و حد و حدود

وقتی بسیاری از مسائل در زندگی نوجوانان در حال تغییر و تحول است، قوانین شفاف و عادلانه به آن‌ها کمک می‌کند تا احساس آرامش و اطمینان خاطر داشته باشند. اگر فرزند خود را در ایجاد قوانین مشارکت دهید، احتمال بیشتری دارد که به آنها پایبند باشد. همچنین، مذاکره درباره‌ی قوانین با او، راهی است که نشان دهید به شخصیت در حال بلوغ او، احترام می‌گذارید.

سبک زندگی سالم

 • فرزندتان را تشویق کنید که به خوب خوابیدن عادت کند: نوجوانان هر شب به حدود ۱۰-۸ ساعت خواب نیاز دارند.
 • به فرزند خود کمک کنید تا حداقل ۶۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشد.
 • فرزندتان را به داشتن رژیم غذایی سالم تشویق کنید تا رشد و نمو خوبی داشته باشد.
 • به فرزندتان کمک کنید تا بین کار، مطالعه و بازی تعادل درستی برقرار کند. این بدین معناست که ببینید فرزندتان چند شب سرکار است، چه وقت‌هایی تعطیل است، چقدر می‌تواند در کارهای خانه به خانواده‌اش کمک کند، چند وعده می‌توانید با هم شام بخورید و از این قبیل.

روابط خانوادگی

 • خاطره بسازید و آن‌ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال در مناسبت‌های خاص، جشن‌ها و مسابقات مدرسه، با خانواده عکس و فیلم بگیرید و بعدا آن‌ها را با هم ببینید؛ خاطراتی را که به عنوان یک خانواده برایتان فراموش نشدنی و لذت‌بخش بوده است، مرور کنید.
 • برای صحبت در مورد موفقیت‌های فردی و خانوادگی وقت بگذارید. به عنوان مثال، می‌توانید هنگام صرف غذا دور هم جمع شوید و اجازه دهید هر کس هر اتفاقی خوبی را که در طول روز برایش رخ داده، با دیگر اعضای خانواده به اشتراک بگذارد.
 • تشریفات و رسم و رسوم‌های خانوادگی را ایجاد و حفظ کنید. به عنوان مثال، چهارشنبه‌ها بعد از مدرسه با هم بستنی بخورید، بعدازظهر پنجشنبه کیک بپزید، باهم فیلم ببینید و صبح‌های جمعه کوهنوردی یا پیاده‌روی خانوادگی کنید و غیره.

مرکز مشاوره یاسان با داشتن بهترین روانشناسان و اساتید دانشگاه در رشته روانشناسی آمادگی ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی در زمینه کودک، نوجوان، بزرگسال به صورت حضوری و آنلاین را دارد. برای دریافت وقت مشاوره می توانید از طریق سایت یاسان به آدرس www.yasanclinic.ir اقدام کنید.


فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  ساخت وبلاگ تبلیغاتی   |   روانشناس ایرانی در لندن  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو مشاهده