» ۱۲ تاثیر مثبت بازی‌های کامپیوتری بر کودکان

۱۲ تاثیر مثبت بازی‌های کامپیوتری بر کودکان

برخی مهارت‌ها مهم وجود دارد که حتی در مدرسه هم به کودکان آموزش داده نمی‌شوند این درحالیست که مهارت‌های مورد نیاز برای پیروزی مانند تفکر انتزاعی و مهارت‌های پیچیده فکری را می‌توان از طریق برخی بازی های کامپیوتری در کودکان تقویت کرد. در واقع مغز کودک شما هنگام انجام بازی‌های رایانه‌ای این مهارتها را تمرین می‌کند. از مزایای اصلی بازی‌های ویدئویی، ارتقای مهارت‌های ذهنی است که یـــاســـان در ادامه این به مهمترین این مهارت‌ها اشاره می‌کند:

 

1. تقویت مهارت حل مسئله و استدلال: هنگامی که کودک مشغول انجام بازی‌هایی مثلincredible car (ماشین باورنکردنی)، angry birds (پرندگان خشمگین) یا cut the rope (طناب را ببر) است، مغزش را آموزش می‌دهد تا راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای حل معماها و سایر مشکلات در یک موقعیت سخت پیدا کند.

 

2. هماهنگی چشم و دست، مهارت‌های حرکتی و فضایی: در بازی‌های تیراندازی، ممکن است شخصیت به صورت همزمان در حال دویدن و تیراندازی باشد. این امر مستلزم آن است که بازیکن دنیای واقعی حواسش به موقعیت شخصیت، جایی که او به سمت آن حرکت می‌کند، سرعت او، جایی که اسلحه در حال نشانه‌گیری است و اینکه آیا گلوله به دشمن اصابت می‌کند باشد.

همه این عوامل باید در نظر گرفته شوند و سپس بازیکن باید تفسیر و واکنش مغز را با حرکت دست‌ها و نوک انگشتان هماهنگ کند. برای اینکه این فرآیند با موفقیت انجام شود، به هماهنگی چشم و دست و توانایی بینایی-فضایی نیاز است.

تحقیقات نشان می‌دهد که مردم می‌توانند مهارت‌های هماهنگی دست و چشم، فضایی و دقت بصری را از بازی‌های ویدئویی بیاموزند؛ همچنین بر طبق مطالعات انجام شده روی بزرگسالان، بازی‌های ویدئویی باعث دقت بیشتر می‌شود.

متخصصان می‌گویند:” خلبانان جنگی که در سالهای اخیر آموزش دیده اند، مهارت‌های بیشتری دارند به این دلیل که آن‌ها قبلاً یک بار در بازی‌های ویدئویی کشته شده اند و به همین دلیل بیشتر دقت می‌کنند که در دنیای واقعی چنین اتفاقی نیفتد.”


3. آموزش مهارت های برنامه‌ریزی، مدیریت منابع و حسابداری: در برخی از بازهای یارانه ای فرزند شما یاد می‌گیرد که منابع محدود را مدیریت کند و درست مشابه زندگی واقعی در مورد بهترین شیوه‌ استفاده از منابع، تصمیم بگیرد. این مهارت در بازی‌های فکری مانندSimCity ، Age of Empires و Railroad Tycoon تقویت می‌شود.

انجمن برنامه ریزی آمریکا، انجمن تجاری برنامه ریزان شهری و ماکسیس شرکت سازنده‌ بازی‌های ویدئویی، ادعا کرده اند که (سیمز)SimCity بسیاری از افرادی که این بازی را انجام داده اند را برای شغل برنامه‌ریزی و معماری شهری ترغیب کرده است.

 

4. انجام دادن چندکار به صورت همزمان، ردیابی همزمان بسیاری از متغیرهای در حال تغییر و مدیریت اهداف متعدد: در بازی‌های فکری مانند ساختن یک شهر، ممکن است به طور غیر منتظره دشمن ظاهر شود. این باعث می‌شود بازیکن انعطاف‌پذیر باشد و تاکتیک‌ها را به سرعت تغییر دهد.

 

افزایش سرعت عمل در فکرکردن، تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری: گاهی اوقات کودک یا نوجوان تقریباً در هر ثانیه از بازی مجبور است به سرعت وضعیت را تجزیه تحلیل و تصمیم گیری کند. در این حالت مغز آنها واقعاً در حال تمرین است.

به گفته محققان دانشگاه روچستر؛ بازی‌های شبیه‌سازی رویدادهای استرس‌زا مانند آنچه در بازی‌های کامپیوتری جنگی یا اکشن وجود دارد، می‌تواند یک ابزار آموزشی برای موقعیت‌های واقعی باشد.

این مطالعه نشان می‌دهد که انجام بازی‌های ویدئویی اکشن سرعت عمل مغز را برای تصمیم‌گیری بالا می‌برد. بر اساس این مطالعه، از بازی‌های ویدئویی می‌توان برای آموزش سربازان و جراحان استفاده کرد.

نکته‌ مهم این است که تصمیمات گرفته شده توسط بازیکنان بازی‌های ویدئویی اکشن، از دقت بالایی برخوردار هستند.

 


افزایش دقت: بازی‌های اکشن مغز بازیکن را آموزش می‌دهد تا بدون اینکه دقتش را از دست بدهد، سریع تصمیم‌گیری کند. در دنیای امروز، سرعت‌العمل همراه با دقت بسیار مهم است.

 

 آموزش مهارت پیدا کردن راهکار و پیش‌بینی مسائل: کودک و نوجوان در حین بازهای کامپیوتری یاد می گیرد که چگونه وقتی در حال جنگ با دشمن فرضی است باید مسائل دیگری را مدیریت و پیش بینی کند. در واقع این نوع بازی ها موجب تقویت مهارت آینده نگری در فرزند شما می شود.

 

آگاهی موقعیتی و جهت یابی: ارتش های دنیا برای بهبود آگاهی موقعیت و جهت یابی در سربازان از بازی های رایانه ای استفاده می کنند. بسیاری از بازی‌های فکری همچنین از بازیکن می‌خواهد که به تغییرات ناگهانی موقعیت در بازی توجه داشته باشد وبا تغییرات سازگار شود.

 

بهبود مهارت‌های خواندن و ریاضی: بازیکن کودک و نوجوان برای دریافت دستورالعمل‌ها، دنبال کردن داستان بازی‌ها و کسب اطلاعات از متون‌بازی به خواندن نیاز دارند. همچنین، استفاده از مهارت‌های ریاضی برای پیروزی در بسیاری از بازی‌ها که شامل تجزیه و تحلیل کمّی مانند مدیریت منابع است، مهم است.

 

پشتکار: در مراحل بالاتر بازی، بازیکن معمولاً اولین‌بار شکست می‌خورد، اما به تلاش خود ادامه می‌دهد تا موفق شود و به مرحله‌ بعدی برسد. این شکست های متوالی موجب می شود که فرزند شما از شکست دلسرد نشود و به تلاش خود ادامه دهد.

 

تشخیص الگوها: بازی‌ها دارای منطق داخلی هستند و کودک و نوجوان با تشخیص الگوها آن را تشخیص می‌دهد.

 

استدلال استقرایی و آزمون فرضیه‌ها: یکی از اساتید دانشگاه ویسکانسین مدیسون، می‌گوید که انجام بازی ویدئویی شبیه حل یک مشکل علمی است. بازیکن مانند یک دانشجو در آزمایشگاه باید فرضیه‌هایی را ارائه دهد. به عنوان مثال، بازیکن باید پیوسته ترکیبی از سلاح‌ها و قدرت‌ها را برای شکست دادن دشمن امتحان کرده و اگر یکی کار نکند، فرضیه را تغییر دهد و مورد بعدی را امتحان کند. بازی‌های ویدئویی تجربیاتی هدفمند هستند که برای یادگیری مهارت ها بسیار مهم اند.

 

هشدار: علی رغم همه مزایای بازی های کامپیوتری بر رشد کودک و نوجوانی، اختصاص وقت زیاد به این نوع بازی های موجب بروز اختلالات روانی و جسمی در فرزند شما می شود. همین طور ممکن است سایر مهارتهای کودک یا نوجوان شما مانند مهارت های اجتماعی ( دوستیابی) را تحت تاثیر قرار دهد.

با وجود بهترین تلاش های والدین برای شناخت کودک و نوجوان خود، برخی اوقات به نظر می رسد مشکلات فرزندان برای آنها غافلگیر کننده است. در مواجهه با مشکلات رفتاری و هیجانی (مانند رفتارهای پرخطر غیر قابل کنترل) باید حتماً از روانشناس متخصص کودک و نوجوان کمک بگیرید.


مرکز مشاوره یاسان با داشتن بهترین روانشناسان کودک و نوجوان و تجهیزات مورد نیاز برای درمان مانند اتاق بازی و نوروفیدبک و … یکی از بهترین مراکز مشاوره کودک و نوجوان در تهران است. البته خدمات روانشناسی یاسان به صورت حضور و آنلاین ارائه می شود شود. برای دریافت وقت مشاوره می توانیدبه سایت یاسان به آدرس www.yasanclinic.ir مراجعه کنید.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
  روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو با شروین وبمستر با کمترین هزینه صاحب وبسایت شو مشاهده